ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 28-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերին եւ Ֆրանսիայի Պետական խորհրդի պատվիրակության  անդամներ Իվ Դուտրիոյին եւ Իվ Գունենին, ովքեր մեր երկրում են  ԱՄՆ ՄԶԳ հրավերով` «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» ծրագրի շրջանակում:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ընտրական օրենսդրության բարեփոխումները եւ ընտրական համակարգի կայացումն ու համապատասխան ինստիտուտների զարգացումը մեր երկրի քաղաքական օրակարգի կարեւոր մասն են:
Ժոնաթան Լաքոտը, կարեւորելով նման ձեւաչափով հանդիպումները, ընդգծել է, որ Հայաստանում գտնվող տարբեր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ շահագրգռված են երկկողմ համագործակցությամբ:
Դեբորա Գրիզերը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը պատրաստ է իրականացվող համատեղ ծրագրերը  շարունակելու եւ կյանքի կոչելու:
Խորհրդարանի ղեկավարը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերում առաջիկայում իրականացվելիք քայլերն ու անհրաժեշտ իրավական կարգավորումների շրջանակը:
Զրուցակիցները կարեւորել են Ազգային ժողովի եւ Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների ակտիվ փոխգործակցությունը, փորձի փոխանակումը: Ազգային ժողովի նախագահը հայտնել է իր պատրաստակամությունն օժանդակելու առավել ծավալուն համագործակցության կայացմանը:

On February 28, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Jonathan Lacôte, the United States Agency for International Development (USAID) Armenia Mission Director Deborah Grieser and the members of the Delegation of the State Council of France Yves Doutriaux and Yves Gounin, who were in our country at the invitation of the USAID within the framework of the program Strengthening of Electoral Processes and Political Accountability .
Welcoming the guests Ararat Mirzoyan has noted that the reforms of the electoral legislation and the establishment of the electoral system and the development of relevant institutes are considered as an important part of our country’s political agenda.
Highlighting the meetings in such format Jonathan Lacôte has underlined that the representatives of different structures being in Armenia are concerned about bilateral cooperation.
Ms Deborah Grieser has assured that the USAID is ready to continue the joint programs under implementation and call them into life.
At the guests’ request the Head of the parliament presented the steps to be taken in the issues of the reforms of the Electoral Code and fight against corruption in the future and the format of the necessary legal regulations.
The interlocutors highlighted the active cooperation between the National Assembly and the international organizations functioning in Armenia.