ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 28-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերին եւ Ֆրանսիայի Պետական խորհրդի պատվիրակության  անդամներ Իվ Դուտրիոյին եւ Իվ Գունենին, ովքեր մեր երկրում են  ԱՄՆ ՄԶԳ հրավերով` «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» ծրագրի շրջանակում:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ընտրական օրենսդրության բարեփոխումները եւ ընտրական համակարգի կայացումն ու համապատասխան ինստիտուտների զարգացումը մեր երկրի քաղաքական օրակարգի կարեւոր մասն են:
Ժոնաթան Լաքոտը, կարեւորելով նման ձեւաչափով հանդիպումները, ընդգծել է, որ Հայաստանում գտնվող տարբեր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ շահագրգռված են երկկողմ համագործակցությամբ:
Դեբորա Գրիզերը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը պատրաստ է իրականացվող համատեղ ծրագրերը  շարունակելու եւ կյանքի կոչելու:
Խորհրդարանի ղեկավարը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերում առաջիկայում իրականացվելիք քայլերն ու անհրաժեշտ իրավական կարգավորումների շրջանակը:
Զրուցակիցները կարեւորել են Ազգային ժողովի եւ Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների ակտիվ փոխգործակցությունը, փորձի փոխանակումը: Ազգային ժողովի նախագահը հայտնել է իր պատրաստակամությունն օժանդակելու առավել ծավալուն համագործակցության կայացմանը:

28 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в РА Жонатана Лакота, директора Армянской миссии USAID Дебору Гризер и членов делегации Госсовета Франции Ива Дитриона и Ива Гунена, находящихся в Армении по приглашению   USAID – в рамках программы “Укрепление избирательных процессов  и политической ответственности” (Strengthening of Electoral Processes and Political Accountability).
Приветствуя гостей, спикер НС отметил, что реформы избирательного законодательства, становление избирательной системы и развитие соответствующих институтов – важная часть политической повестки РА.
Жонатан Лакот, отметив важность встреч в подобном формате, подчеркнул, что находящиеся в Армении представители различных международных структур заинтересованы в двустороннем сотрудничестве.
Дебора Гризер заверила, что USAID готово к продолжению и претворению в жизнь совместно реализуемых программ.
Глава парламента по просьбе гостей представил предстоящие шаги в реформах Избирательного кодекса и в борьбе с коррупцией, необходимое правовое урегулирование.
Собеседники подчеркнули важность активного взаимодействия НС и функционирующих в Армении   международных структур, обмена опытом. Спикер парламента выразил готовность содействовать еще большему расширению сотрудничества.